ma.prosimptomsx.ru

Неухранетост: Симптоми и лекување

Неухранетост - главните симптоми:

 • абдоминална дистензија
 • гадење
 • промени во расположението
 • губење на апетитот
 • повраќање
 • емоционална нестабилност
 • Dystaxia
 • намален имунитет
 • губење на тежината
 • влошување на спиење
 • Намален мускулен тонус

Неухранетост кај децата - патолошки нарушувања на зголемување на телесната тежина, што влијае на севкупниот развој (физичка и психичка). Исто така, намалување на тургор на кожата и stunting. Како што е прикажано од страна на медицинската пракса, болест се јавуваат кај деца до 2 години.

етиологија

Неухранетост кај малите деца може да биде придружена од страна на разни болести или да се развива како независна болест. Најчестите етиолошки фактори го вклучуваат следново:

 • неурамнотежен исхрана;
 • underfeeding или overfeeding на детето;
 • соодветно избрани мешавина;
 • вирусни или заразна болест;
 • болести на ендокриниот на природата;
 • патологија на наследна природа;
 • неправилности во дигестивниот тракт - некомплетна апсорпција на хранливите материи;
 • генетската предиспозиција на фетусот.

Неухранетост во раното детство, може да се развие едно дете и со јадење низок квалитет храна за бебиња. Треба да се напомене дека, исто така, неисхранетост кај доенчињата може да се развие како вештачки, и преку доењето. Тоа е причината зошто повеќето мајка е многу важно да се јаде во право, а обично се грижат за своето здравје.

Исто така, се прави разлика перинатална етиолошките фактори на феталната малнутриција:

 • Нездравиот начин на исхрана за време на бременоста (фетална малнутриција);
 • хронични болести како мајка пред бременоста и за време на лого на децата;
 • злоупотреба на алкохол, пушење;
 • често стрес, нервниот стрес.

Во истиот подгрупа може да се направи, особено на уставот на самата мајка. Ако тежината на една бремена жена не е поголема од 45 kg, а висината не е повеќе од 150 см, постои ризик од фетална малнутриција.

симптоматологија

Симптоми hypotrophy 1 - здрав дете- 2 - hypotrophy 1 одделение-3 - hypotrophy 2 одделение-4 - 3 степени hypotrophy
Симптоми hypotrophy 1 - здрав дете- 2 - hypotrophy 1 одделение-3 - hypotrophy 2 одделение-4 - 3 степени hypotrophy

Клиничката слика на фетална малнутриција се манифестира во форма на нарушување на повеќе системи. првата изложба симптоми во гастроинтестиналниот тракт:

 • надуеност;
 • одбивање да се јаде, слаб апетит;
 • гадење и повраќање;
 • драстично губење на тежината.

Со развојот на болеста, клиничката слика е надополнета од страна симптоми:

 • лош сон;
 • некоординираност;
 • намалување на тонусот на мускулите;
 • драматични промени на расположението на детето;
 • емоционално нестабилен позадина.

Исто така, на позадината на оваа клиничка слика кај малите деца драматично намалување на заштитните функции на телото. Затоа, детето да стане лесно подложни на било која инфекција и вирусни патолошки процеси.

класификација

Според меѓународната класификација, се разликуваат овие видови на неухранетост:

 • интраутерина (конгенитална или перинатална форма);
 • постнатална (стекната форма);
 • мешан тип.

Според степенот на неисхранетост кај децата може да се случи во следните форми:

 • светлина;
 • просек;
 • тешки.

Феталната неухранетост 1 степен не претставува сериозна закана за здравјето на детето. Во овој случај, отстапувањето од посакуваната тежина не е повеќе од 10-15% во нормална за таа возраст, висина.

Во рамките на вториот степен е наменета за отстапување во тежина до 30% и stunting од 3-5 см.

Кога трет степен неухранетост, постојат значителни варијации во тежината - од 30% до посуштински ретардација на растот. Во оваа фаза на патолошкиот процес од неухранетост во детето може да биде придружена со други болести. Најчесто се развијат овие заболувања:

Како што покажува практиката, фетална малнутриција во третата фаза е речиси секогаш води кон развој на рахитис.

дијагностика

Ако за време на бременоста на жената, ќе биде прикажан во навремено, феталната малнутриција ќе бидат идентификувани во рана фаза на развој. Ако мислите дека на патолошка бременост испратени за студија ултразвук и се на проверка.

Како и за веќе новороденчиња или мали деца на рана возраст, патолошки промени во развојот нужно ќе биде видлив како педијатар во испитувањето.

Дијагностички мерки во случаи на сомневање за неисхранетост на детето ги вклучува следните мерки:

 • мерење на обемот на главата, стомакот;
 • Мерење на дебелина cellulocutaneous листови.

Исто така, задолжителна консултација со медицински специјалисти од други профили:

 • генетичар;
 • кардиолог;
 • невролог;
 • ендокринолог.

Во зависност од возраста на детето, можеби ќе треба да инструментална дијагностика:

Само врз основа на овие тестови, докторот може дефинитивно да се воспостави дијагноза и го пропишува правилно лекување.

третман

Третманот на болеста зависи од видот на болеста и степенот на развој на болеста. Кога станува збор за неисхранетост во матката (за време на бременост), терапијата е насочена пред се на самата иднина мајка. Третманот може да ги содржи следните активности:

 • балансирана исхрана;
 • лекот е за да се елиминира болест;
 • прием на ензими за да се подобри варењето на храната.

Во повеќето случаи, ако абнормалност е откриен во вториот или третиот триместар од бременоста, третманот е во мирување.

Третман на деца (доенчиња до една година), исто така се одвива во болница. Дека детето не е развиена мускулна слабост, пропишани одмор во кревет. Комплекс терапија вклучува следниве:

 • храна за специјални диети;
 • добивањето на витамин препарати;
 • курсеви на масажа и физикална терапија;
 • биолошки адитиви.

Покрај тоа, тоа е многу важно како ќе се грижи за детето. Според официјалната статистика, неухранетост кај децата и за време на бременоста, најчесто се гледа во загрозените семејства.

исхрана

Принципите на исхрана терапија со малнутриција
Принципите на исхрана терапија со малнутриција

Исхраната е препишан само од страна на присутните лекар врз основа на индивидуалните карактеристики на пациентот и стадиумот на болеста:

 • првата моќ - моќта на најмалку 7 пати на ден;
 • на вториот степен - 8 пати на ден;
 • во третиот - 10 пати на ден.

Во однос на листа на производи кои се избрани врз основа на фактот дека може да се вари дигестивниот систем на пациентот.

превенција

спречување методи се особено важни во текот на бременоста. Бремена мајка е многу важно за целосно и навремено да се јаде, како тоа влијае на здравјето на вашето бебе. Исто така, за време на бременоста жената треба да подлежат на редовни скрининг за рано откривање на болеста.

Во моментов, најдобра превентива од неухранетост кај доенчиња е внимателно планирање да забремени.

За новороденчиња превентивни мерки се како што следува:

 • храна за бебиња мора да биде целосно и само најдобрите квалитет;
 • постојано мора да се следи зголемување на телесната тежина и зголемување на растот;
 • дете мора да бидат прикажани во навремено од страна на педијатар;
 • Мамката треба да се воведе постепено, почнувајќи со мали дози;
 • производи мора да ги имаат сите потребни витамини и минерали.

Кога горенаведените симптоми треба веднаш да побараат медицинска помош, а во секој случај да се само-лекувам. Одлагање, во овој случај, може да резултира со инвалидитет или смрт на детето.

Outlook

Дете неухранетост во првата или втората фаза реагира добро на третманот, и практично не предизвикува компликации. Во однос на патолошки процес во третата фаза на развој, смртта се јавува во 30-50% од случаите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ИнозинИнозин
Ехолалија: Симптоми и лекувањеЕхолалија: Симптоми и лекување
Артралгија: Симптоми и лекувањеАртралгија: Симптоми и лекување
AevitAevit
Пост-трауматски артроза: Симптоми и лекувањеПост-трауматски артроза: Симптоми и лекување
Opsomenoreya: Симптоми и лекувањеOpsomenoreya: Симптоми и лекување
Chondromatosis: Симптоми и лекувањеChondromatosis: Симптоми и лекување
Patellofemoral артроза: Симптоми и лекувањеPatellofemoral артроза: Симптоми и лекување
Хондромалација патела: Симптоми и лекувањеХондромалација патела: Симптоми и лекување
Хипоалбуминемија: Симптоми и лекувањеХипоалбуминемија: Симптоми и лекување
» » » Неухранетост: Симптоми и лекување

© 2011—2018 ma.prosimptomsx.ru